Jak przeżyć żałobę po zwierzaku?

Jak przeżyć żałobę po zwierzaku?

Cierpienie po stracie zwierzęcia często jest bagatelizowane i lekceważone. "To tylko pies", "kupisz nowego" - opiekunowie zmarłych zwierząt niestety słyszą niezbyt eleganckie "pocieszenia".  Zwierzę, żyjące w kochającym domu, jest członkiem rodziny. I jego strata boli. Wiedzą o tym także naukowcy, którzy już od lat 80 ubiegłego wieku badają niezwykłą więź, jaka łączy człowieka ze zwierzętami domowymi, potwierdzając to, co opiekunowie wiedzą od dawna - po stracie futrzastego przyjaciela przeżywamy żałobę.

Z opieką nad zwierzętami wiąże się szereg rytuałów, których nagłe przerwanie wywołuje smutek. Brakuje mokrego nosa, budzącego nas codziennie rano, brakuje wspólnych spacerów czy zabawy. Tęsknimy za bezinteresownym i bezgranicznym oddaniem. Bagatelizowanie trudnych emocji, które pojawiają się po takiej stracie, odbiera prawo do żałoby.

Nie da się przygotować na śmierć bliskiego stworzenia, tak jak nie da się przygotować emocjonalnie na śmierć. Dlatego warto pozwolić sobie na przeżycie żałoby i nietłumienie smutku, lęku czy tęsknoty - to naturalne emocje, które muszą znaleźć swoje ujście. Nie ma też nic wstydliwego w szukaniu wsparcia u bliskich lub specjalisty, takiego jak psycholog.

Jak pochować zwierzaka?

Wiele osób przygarniając zwierzaka nie myśli o tym, co zrobić, kiedy ono odejdzie. Dlatego też wiele osób nie wie, co robić i jakie kroki podjąć po śmierci czworonoga. Zgodnie z polskim prawem zwierzęta należy oddać do utylizacji u weterynarza albo firm posiadających stosowne zezwolenia lub pochować na cmentarzu dla zwierząt. Za pochowanie zwierzaka na ogródku czy innym niedozwolonym miejscu grozi mandat od 20 zł do 50 zł. Cmentarze dla zwierząt to coraz popularniejsze rozwiązania, które pojawiają się już w całej Polsce.

Zwierzęta to stworzenia, które uczestniczą w naszej codzienności, są przy nas w ciężkich i radosnych chwilach, a ich brak jest bolesną stratą. Nikt nie ma prawa bagatelizować czy podważać uczuć, jakie pojawiają się w osobie, która właśnie taką stratę przeżywa. Dlatego pamiętaj - masz prawo czuć, to co czujesz i opłakiwać ukochanego zwierzaka!