Bezdomność zwierząt w Polsce pozostaje poważnym problemem społecznym, którego główną przyczyną jest brak kastracji i sterylizacji zwierząt domowych. Z okazji Światowego Dnia Bezdomnych Zwierząt chcemy zbadać fakty dotyczące problemu bezdomności zwierząt i za pomocą naszej zbiórki wspomóc Organizacje zwierzęce w walce z tym problemem. W tej chwili w Polsce jest aż 1 mln bezdomnych zwierząt, z czego najbardziej cierpią koty - 750 tys. kotów nie ma domów. Skala jest porażająca... Przyczyną tej sytuacji jest przede wszystkim brak kastracji, nieodpowiedzialna adopcja oraz porzucanie zwierząt.
Kontrole przeprowadzone przez NIK wykazały, że żadna gmina nie ma pomysłu ani planu na poprawę losu bezdomnych zwierząt. W dodatku tylko 11% opiekunów psów i 10% opiekunów kotów adoptowało swojego pupila ze schroniska. Brak wsparcia i niska świadomość sprawiają, że setki tysięcy bezdomnych zwierząt na ulicach żyją krótko i umierają w cierpieniu.

Niestety, odsetek opiekunów decydujących się na kastrację swoich zwierząt jest wciąż niski. Brak kontroli nad rozmnażaniem zwierząt prowadzi do nieplanowanych miotów, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu liczby bezdomnych zwierząt.

Bezdomność zwierząt w miastach – problem, którego nie możemy ignorować
Bezdomne zwierzęta to codzienny widok w wielu polskich miastach. Błąkające się psy i koty szukające pożywienia, śpiące na ulicy bezdomne czworonogi, przytłoczone hałasem i ruchem ulicznym – to niestety wciąż powszechna sytuacja. Problem bezdomności zwierząt w miastach wynika z wielu czynników, ale kluczowym jest brak kastracji i odpowiedzialności właścicieli. Główne przyczyny bezdomności zwierząt w miastach to:
Brak kastracji – niekontrolowane rozmnażanie prowadzi do niechcianych miotów. Szacuje się, że tylko ok. 33% właścicieli psów i 57% właścicieli kotów decyduje się na sterylizację swoich zwierząt. Właściciele czworonogów powinni być świadomi, że sterylizacja jest nie tylko sposobem na zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt, ale także poprawia zdrowie pupila i wydłuża jego życie.
Nieodpowiedzialna adopcja – adopcja zwierząt powinna być przemyślana. Zwierzę to nie zabawka, lecz członek rodziny na wiele lat. Przed adopcją warto zastanowić się, czy mamy czas, środki i możliwości, by zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę. Warto również adoptować zwierzęta ze schronisk, zamiast kupować je z pseudohodowli.


Brak obowiązkowego czipowania – czipowanie zwierząt domowych znacznie ułatwia odnalezienie właściciela w przypadku zaginięcia pupila. Gminy powinny wspierać programy darmowego czipowania, a właściciele powinni rejestrować swoje zwierzęta w bazach danych. Wprowadzenie obowiązkowego czipowania pomogłoby zmniejszyć liczbę zwierząt trafiających do schronisk.
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć bezdomność zwierząt?
Zaostrzyć przepisy dotyczące porzucania zwierząt – porzucanie zwierząt powinno być surowo karane. Niestety wciąż zbyt wielu właścicieli traktuje swoje zwierzę jak przedmiot, którego można się pozbyć. Surowsze egzekwowanie prawa oraz zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami może skutecznie zmniejszyć liczbę porzuconych psów i kotów.
Wspierać schroniska i organizacje prozwierzęce – schroniska i organizacje zajmujące się ratowaniem zwierząt często działają na skraju wydolności finansowej. Możemy je wspierać na wiele sposobów – poprzez adopcję, wolontariat, czy darowizny.
Weź udział w naszej zbiórce "Ogólnopolska akcja STOP bezdomności zwierząt! Dołącz do Akcji Kastracji!" z okazji Światowego Dnia Bezdomnych Zwierząt (4.04.), jej celem jest zebranie środków na sfinansowanie kastracji i sterylizacji bezdomnych psów i kotów w Polsce. Każda wpłata przybliża nas do świata, w którym żadne zwierzę nie będzie musiało cierpieć z powodu bezdomności! Podziel się informacją o naszej zbiórce ze znajomymi i rodziną. Im więcej osób się zaangażuje, tym większy wpływ możemy mieć na poprawę losu bezdomnych zwierząt.
Razem możemy zmienić los tysięcy bezdomnych zwierząt w Polsce!
Środki ze zbiórki trafią do Fundacji i Stowarzyszeń, które założyły swoje skarbonki, tym samym biorąc udział w naszej akcji. Skarbonkę może założyć każdy - także osoba prywatna, która chce wesprzeć konkretną Organizację. Wystarczy, że w treści skarbonki wpisze dokładną nazwę Fundacji lub Stowarzyszenia, dla której chce zebrać środki.

Każdy z nas może przyczynić się do walki z bezdomnością zwierząt. Sterylizacja, edukacja, odpowiedzialna adopcja, czipowanie oraz wspieranie organizacji prozwierzęcych to kluczowe kroki, które mogą zmienić los tysięcy zwierząt. Warto działać już dziś, by zapewnić im lepszą przyszłość.

Fundacja Ratujemy.pl, KRS: 0000819398
Każdy gest wsparcia to krok w stronę świata, gdzie pomoc nie ma granic, a każde potrzebujące zwierzę znajduje ratunek. Dzięki Tobie możemy działać jeszcze skuteczniej, bo razem tworzymy świat pełen dobra!
Po więcej informacji w temacie przekazania półtora procent podatku na zwierzaki, zachęcamy Was do odwiedzenia naszej strony - tutaj.
Dowiedź się, jak zapłacić mniejszy podatek w 2025 roku!