Poznaj 5 sposób na wsparcie bezdomnych zwierząt

Poznaj 5 sposób na wsparcie bezdomnych zwierząt

Według Najwyższej Izby Kontroli rośnie liczba bezdomnych zwierząt w Polsce. Dane pokazujące, że od roku 2010 skala bezdomności powiększa się, są alarmujące. Tak ogromna liczba potrzebujących istot generuje równie ogromne potrzeby. Często pytacie, jak można pomóc czworonogom - postanowiliśmy zatem przygotować  dla Was "ściągę"!

Adoptuj, nie kupuj!

Biorąc bezdomnego zwierzaka do domu, "nie zmieniasz całego świata, ale cały świat zmieniasz dla niego!". To wyświechtany frazes, ale cóż - trafia w sedno!

Według NIK w walce z bezdomnością najważniejsze jest kastrowanie, sterylizowanie i chipowanie zwierząt. Wiele schronisk i organizacji wydaje do adopcji już wysterylizowane zwierzaki. Jeśli jednak tak nie jest, wysterylizuj go u weterynarza! Konieczność sterylizacji może być też jednym z warunków umowy adopcyjnej. Adopcja zwierzaka, choć piękna i satysfakcjonująca, wiąże się z wieloma wyzwaniami - o tym w następnym wpisie! Wszystkie wpisy na blogu znajdziesz tutaj.

Wolontariat

Poszukaj organizacji charytatywnych dla zwierząt lub schronisk w swojej okolicy. Lista współpracujących z nami organizacji i placówek z podziałem na województwa, jest tutaj. Wolontariusz to bardzo ważna osoba, dzięki której wycofane psy mają szansę na odpowiednią socjalizację. Mówiąc wprost - dzięki Tobie przekona się do ludzi i łatwiej znajdzie ukochanych opiekunów. Jeśli jednak nie masz czasu ani możliwości, by pomóc "stacjonarnie", możesz pisać ogłoszenia adopcyjne psów, zrobić im piękne zdjęcia i ogłaszać je do adopcji!

Dom Tymczasowy

Pod tą niezbyt tajemniczą nazwą kryje się dom lub mieszkanie prywatne, które przygarnia podopiecznych organizacji zwierzęcej do momentu, w którym nie znajdą domu stałego. Jeśli masz możliwość zostania domem tymczasowym, odezwij się do organizacji, działającej na Twoim terenie - KLIK.

Dlaczego domy tymczasowe dla psów i kotów są ważne?

Ano dlatego, że szczeniaki i kocięta w schronisku mają niewielkie szanse na przeżycie - są tam narażone na śmiertelne, zakaźne choroby. Z kolei wycofane, lękliwe psy w schronisku są niewidoczne dla osób odwiedzających. Domy tymczasowowe mają lepsze warunki do tego, by pracować z psami czy kotami i socjalizować je. W konsekwencji zwierzak szybciej znajdzie dom! Jeśli chcesz zostać domem tymczasowym, skontaktuj się z organizacjami charytatywnymi i schroniskami - pamiętaj, że niektóre organizacje podejmują współpracę nawet z tymi domami tymczasowymi, które nie znajdują się w tej samej okolicy. Fundacje i stowarzyszenia wspierają też finansowo domy tymczasowe - opłacają leczenie i karmę. Jednak każda organizacja ustala własne warunki współpracy.

Skarbonki

Urodzinowa skarbonka na pomoc niepełnosprawnym czworonogom? Ratunek dla zwierzęcego azylu zamiast ślubnych kwiatów? Każda okazja jest dobra, by nieść pomoc i uczyć jej innych! Załóż skarbonkę i zaangażuj swoich znajomych w zbiórkę, za którą trzymasz kciuki. To prosta forma, dzięki której jesteś w stanie wspomóc konkretną zbiórkę lub organizację na portalu RatujemyZwierzaki.pl. Wszystkie zbiórki znajdziesz tutaj.

Wybierz potrzebującego zwierzaka lub fundację, kliknij „Załóż skarbonkę” i w prosty sposób ciesz się magią pomagania. Poinformuj znajomych o swojej inicjatywie w social media i w grupach, gdzie odzew może być naprawdę spory. Niech na Twoją prośbę pomagają tam, gdzie chcesz zmieniać świat zwierzaków na lepsze.

Pomoc rzeczowa

Jeśli masz stare koce, pościele czy ręczniki przekaż je organizacji zwierzęcej lub schronisku! Większość placówek odmawia przyjmowania kołder czy poduch, bo psy z nudów je rozszarpują. Jeśli połkną wypełnienie, mogą się rozchorować!

1% podatku

Dzięki ubiegłorocznej zbiórce środków z 1% zakupiliśmy i przekazaliśmy trzy samochody interwencyjne - Zwierzakobusy. Dzięki nim organizacje mogą transportować zwierzaki, jeździć na interwencje czy przewozić dary od Pomagaczy. Zwierzakobus jest w zasadzie podstawą działania organizacji charytatywnych! Mając tę świadomość, w tym roku zebrane środki również przeznaczymy na ten cel. Więcej informacji znajdziesz w tym wpisie.

Wpisz KRS 0000396361 cel szczegółowy ZWIERZAKI. Jeśli prowadzisz organizację zwierzęcą, jesteś wolontariuszem lub po prostu któraś jest Ci szczególnie bliska, zgłoś ją do nas poprzez formularz. Opowiedz nam o działalności fundacji i stowarzyszenia i wyjaśnij, dlaczego potrzebujecie Zwierzakobusa.

Źródła:

Raport NIK za rok 2017