Co musi znaleźć się w wyprawce dla psa, a co niekoniecznie? 7 rzeczy, które warto mieć

Co musi znaleźć się w wyprawce dla psa, a co niekoniecznie? 7 rzeczy, które warto mieć

Bez względu na to, czy bierzecie pod swój dach dorosłego psa, czy szczeniaka - jest kilka rzeczy, które dobrze mieć, zanim zwierzak pojawi się w Waszym domu.

Tych najważniejszych rzeczy wcale nie ma aż tak dużo - żaden psiak nie potrzebuje czterech legowisk, piętnastu różnych zabawek ani szelek dopasowanych kolorystycznie do każdej naszych stylizacji. To są raczej nasze potrzeby 😉 Dla psiaka najważniejsze jest to, że będzie kochany i zadbany! I naprawdę nie ma dla niego znaczenia, czy bawi się używanymi zabawkami albo śpi na kocu. Nie musisz kupować zabawki interaktywnej, możesz smaczki zawinąć w rolki od papieru toaletowego. I tak dalej...

A jeśli zastanawiasz się nad adopcją psiaka, sprawdź, dlaczego warto dać dom starszemu zwierzęciu.

Po pierwsze - karma

Karmę trzeba dobrać do wieku, wielkości i potrzeb zwierzaka. W tej chwili karm do wyboru jest tak dużo, że może to odrobinę przytłoczyć. Jeśli bierzesz zwierzaka z fundacji, stowarzyszenia, schroniska lub hodowli dowiedz się, czym był karmiony. Zmiana otoczenia to dla każdego zwierzaka duży stres, więc przynajmniej na początku odpuśćmy eksperymenty żywieniowe. Jeśli masz możliwość karmić futrzaka lepszą jakościowo karmą, stopniowo przestawiaj go na nową.

Czym jest dobra karma? To taka, w której skład jest zamkniętą recepturą. A "po polsku"? Taka, która dokładnie informuje, co i w jakich ilościach zostało użyte w produkcji danej karmy, np. łosoś 45%. Otwarta receptura informuje, że w karmie znajduje się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 30% - i tak naprawdę nie wiemy, co znajduje się w składzie takiego produktu.

Karma to jedyny sposób żywienia psiaka. Dieta BARF opiera się na surowych produktach - mięsie, jajkach, podrobach, warzywa i owoce. W tej diecie nie podaje się produktów zbożowych ani przetworzonych, za to wymaga suplementacji witamin i minerałów.

Po drugie - obroża lub szelki i smycz

Dla każdego zwierzaka zmiana otoczenia może być stresująca, zwłaszcza dla lękliwego psiaka, a wiele takich mieszka w schroniskach. Dlatego ważnym elementem psiej wyprawki są dobrze dobrane szelki, z których zwierzak, przestraszony otoczeniem, nie ucieknie.

W pierwszych tygodniach od adopcji lub kupnie zwierzaka lepiej nie spuszczać psa ze smyczy. Nie zna dobrze nas ani otoczenia, czasem nie reaguje nawet na imię. Bezpieczniej jest kupić dłuższą linkę, dzięki której psiak będzie mieć możliwość rozprostowania łapek bez ryzyka, że nam ucieknie.

Po trzecie - wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli przygarniasz psiaka ze schroniska, warto udać się z nim na przegląd weterynaryjny. Raz na jakiś czas warto robić podstawowe badania profilaktyczne jak sprawdzenie morfologii i biochemii krwi czy USG jamy brzusznej. Zabezpiecz też nowego członka domu przed kleszczami - na rynku dostępne są tabletki Bravecto, obroże lub kropelki.

Po czwarte - legowisko

Przyjmuje się, że legowisko powinno być takiej wielkości, by zwierzak wymościł się w nim po królewsku, w każdej pozycji. Reszta to w zasadzie kwestia preferencji zwierzaka i... Twoich. Jeśli nie chcesz co chwilę zatrudniać pralki do szorowania brudnego legowiska, wybierz takie z nieprzemakalnych materiałów. Jeśli Twój nowy przyjaciel będzie mógł wchodzić na kanapę i łóżko, jedno legowisko w zupełności mu wystarczy.

Jeśli nie wiecie, gdzie kupić piękne i wygodne legowisko, zajrzyjcie na sfmeble.pl. Cały dochód ze sprzedaży legowisk sfmeble.pl sklep przeznaczy na pomoc zwierzętom z Ukrainy!

www.sfmeble.pl/p/legowisko-dla-psa-dogsome-m-szare

Naprawdę stylowe, prawda? Powiało luksusem!

www.sfmeble.pl/p/legowisko-dla-psa-lub-kota-diva-85x54-cm-pomaranczowe

Po piąte - miski

Przyjmuje się, że najlepsze miski to te, które najłatwiej wyczyścić. Te kryteria spełniają miski ceramiczne i metalowe. Jeśli bierzesz pod swoje skrzydła malucha, który jeszcze może urosnąć, przydatny może być stojak na miski.

Po szóste - zabawki

Nie samymi spacerami pies żyje! Warto wyposażyć się w kilka zabawek, które urozmaicą Wam wspólny czas. Najlepsze to te, które możesz wypełnić karmą lub smakołykami. Takie zabawki są angażujące i wymagają myślenia, dzięki czemu zmęczysz zwierzaka psychicznie. A dlaczego to ważne? Zwierzęta mają różne potrzeby, poza oczywistymi fizjologicznymi potrzebami, istotna jest dla nich eksploracja otoczenia czy polowanie. Dzięki zajęciom, które angażują ich futrzaste głowy, będą spokojniejsze i bardziej zrelaksowane.

Pamiętaj, że dla zwierzęcia najważniejsze jest to, aby mieć wokół siebie kochające osoby, które rozumieją i realizują jego potrzeby. Pies nie potrzebuje do szczęścia luksusowego legowiska ani pozłacanych misek, tylko Ciebie.