Adopcja starszego zwierzęcia - warto?

Adopcja starszego zwierzęcia - warto?

Jeśli obserwujecie nas dłuższy czas, pewnie znacie odpowiedź. Czy warto adoptować starsze zwierzę? Oczywiście! Ale jak wszystko w życiu - nic nie jest czarno-białe, także adopcje seniorów. 14.11 to Dzień Seniora i z tej okazji postanowiliśmy pokazać Wam, że przygarnięcie starszego zwierzaka to piękna decyzja, do której trzeba się po prostu przygotować.

Podopieczny Fundacji Psierociniec

Oceniamy siły na zamiary, czyli czy jestem gotowa na nowego domownika!

Formalnie adopcja starszego zwierzęcia zazwyczaj nie różni się od adopcji młodego psa czy kota. Na początku odbądź rozmowę... sam ze sobą i odpowiedź sobie na kilka pytań:

1. Czy stać Cię na nowego domownika?

  • Przygotuj się na wydatki związane z karmą, szczepieniami, ewentualnym leczeniem.

1. Jaki tryb życia prowadzisz?

  • Jesteś aktywny, dużo się ruszasz, często wyjeżdżasz? Twój tryb życia powinien być dopasowany do charakteru i potrzeb zwierzęcia.

2. Czy masz czas na opiekę nad psem lub kotem?

  • Psy potrzebują około 3 spacerów dziennie, w tym jednego dłuższego. Z kotami warto się bawić, by zaspokoić ich potrzebę ruchu;

3. Czy znajdziesz opiekę dla swojego czworonoga, jeśli będziesz musiał wyjechać?

  • Popytaj wśród rodziny i znajomych, sprawdź, czy masz w okolicy przystępny dla Ciebie cenowo psi hotelik lub petsittera.

4. Czy masz miejsce w swoim domu lub mieszkaniu na zwierzaka?

  • Jeśli wynajmujesz lub mieszkasz ze współlokatorami, wszyscy domownicy oraz właściciel muszą wyrazić zgodę na obecność zwierzęcia.

Dlaczego zwierzęta wracają z adopcji?

Dlaczego to takie ważne? Najczęstszą przyczyn "zwrotów" z adopcji jest niedopasowanie i niezrozumienie potrzeb zwierzęcia oraz brak przygotowania na ewentualne trudności. Pies czy kot, który znalazł nowy dom i nagle go traci, bardzo ciężko znosi powtórne porzucenie.

Czy adopcja staruszka różni się od adopcji młodego zwierzęcia? Zasadniczo nie, ale warto pamiętać, że starsze psy mogą mieć (choć wcale nie muszą!) większe problemy z adaptacją do nowych warunków, niż młode zwierzęta. Dlatego ważne jest, aby nowoprzybyłemu zwierzakowi poświęcić dużo uwagi i troski. Jednocześnie daj czas zwierzęciu, by spokojnie i na swoich warunkach oswoił się z nowym domem.

Podopieczni Fundacji Psierociniec

Mity dotyczące starszych psów

A jakie są najczęstsze mity, które mogą zniechęcić przed adopcją seniorów?

  1. Starszy pies niczego się już nie nauczy - Czy dorośli ludzie są w stanie uczyć się nowych umiejętności? Pewnie, że tak. Więc dlaczego starsze zwierzę nie poradzi sobie z nauką nowych komend? Może zajmie mu to trochę więcej czasu, ale na pewno nie jest to misja niemożliwa.
  2. Ma już nawyki, których nie da się zmienić - Jeśli włożymy trochę wysiłku w pracę ze zwierzęciem, większość z nich jest w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia. Jeśli praca nad zachowaniami czworonoga przekracza Twoje możliwości, skontaktuj się z certyfikowanym behawiorystą.
  3. Jest chory i będzie wymagał drogiego leczenia - młode psy też mogą chorować. Przygarniając zwierzę zawsze musimy się liczyć z tym, że może kiedyś trafić do weterynarza z różnymi problemami. Zwierzę, mając dobrą opiekę lekarską, spacery, dużo miłości i odpowiednią dla wieku i potrzeb dietę, często odzyskują wigor, ciesząc się życiem jeszcze przez długie lata.

Wesołe może być życie staruszka

A co zyskujemy, adoptując staruszka? Przede wszystkim zapewniamy mu dom i miłość na ostatnie lata życia. Czasem warto wyjść poza swoją perspektywę, zapomnieć o własnym lęku przed starością i stratą i pomyśleć, że do tego konkretnego zwierzaka nareszcie uśmiecha się los.

Aanmelden bij Facebook
Meld je aan bij Facebook om te delen en contact te maken met je vrienden, familie en mensen die je kent.

Adoptując szczeniaka lub kociaka, przygarniasz trochę "kota w worku" - nie wiadomo, co z takiego malucha wyrośnie. Starsze psy są bardziej stabilne, przewidywalne i nie mają ostrych jak igiełki zębów! Nie potrzebują długich spacerów, aby wyładować nadmiar energii. Jeśli Ty też jesteś typem kanapowca, psi senior może być dla ciebie doskonałym towarzyszem!