Zwierzak w podróży!

Zwierzak w podróży!

Planując wakacje, wielu z nas nie wyobraża sobie rozłąki z naszym ukochanym czworonogiem. Jednak podróżowanie ze zwierzakiem wymaga pewnych przygotowań i znajomości odpowiednich przepisów. W zależności od wybranego środka transportu warunki przewozu zwierzęcia mogą się znacznie różnić. Oto przewodnik, który pomoże Ci zaplanować wakacje z pupilem, niezależnie od tego, czy zamierzasz podróżować autem, pociągiem, lecieć samolotem, czy płynąć promem.

Podróż autem

Podróżowanie z czworonogiem samochodem może być wygodne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego przyjaciela, pod warunkiem że odpowiednio się do tego przygotujesz. Wbrew pozorom, jazda autem z psem czy kotem wymaga przestrzegania kilku zasad, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom, w tym naszym zwierzakom.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 1. Transporter: Dla małych psów i kotów najlepszym rozwiązaniem jest transporter, który powinien być umieszczony w stabilnej pozycji, najlepiej na tylnej kanapie lub w bagażniku (w przypadku samochodów typu kombi lub SUV). Transporter powinien być dobrze wentylowany i na tyle duży, by zwierzę mogło się w nim swobodnie poruszać.
 2. Pas bezpieczeństwa: Dla większych psów dostępne są specjalne szelki, które można przypiąć do pasa bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie pozwala zwierzęciu na pewną swobodę ruchu, jednocześnie zapobiegając przemieszczeniu się w razie gwałtownego hamowania.
 3. Przepisy prawne: W wielu krajach istnieją przepisy dotyczące przewożenia zwierząt w samochodzie. W Polsce nie ma konkretnych regulacji prawnych dotyczących przewożenia zwierząt, jednak Kodeks Drogowy nakłada obowiązek zabezpieczenia przewożonych ładunków, co może być interpretowane także jako obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zwierzęciu i innym pasażerom.
 4. Komfort podróży: Regularne przerwy co 2-3 godziny są kluczowe, aby zwierzę mogło się wyprostować, napić wody i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Podczas przerw warto pozwolić psu na krótkie spacery, co pomoże mu się odprężyć.

Podróż pociągiem

Podróżowanie pociągiem może być wygodniejszą opcją dla zwierząt, zwłaszcza na dłuższe dystansach. Pociąg oferuje więcej przestrzeni niż auto, co jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego czworonoga.

Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i wskazówki, które pomogą Ci przygotować się do podróży pociągiem z pupilem:

 1. Bilet dla zwierzaka: Większość przewoźników wymaga zakupu biletu dla zwierzęcia. Ceny mogą się różnić w zależności od przewoźnika, długości trasy oraz wielkości zwierzęcia. W Polsce, w pociągach PKP Intercity, małe zwierzęta przewożone w transporterach podróżują za darmo, natomiast dla większych psów konieczne jest zakupienie biletu, który kosztuje 15,20 zł (stan na maj 2024).
 2. Transporter, smycz i kaganiec: Małe zwierzęta, takie jak koty czy małe psy, muszą być przewożone w transporterach. Transporter powinien być solidny, dobrze wentylowany i na tyle duży, aby zwierzę mogło się w nim wygodnie ułożyć. Większe psy muszą być na smyczy i w kagańcu przez cały czas trwania podróży. Upewnij się, że kaganiec jest dobrze dopasowany, aby pies czuł się komfortowo.
 3. Dokumenty i szczepienia: Warto mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzęcia z aktualnymi szczepieniami, szczególnie przeciwko wściekliźnie. Chociaż nie zawsze jest to sprawdzane, posiadanie takiej dokumentacji może być wymagane w przypadku kontroli. Brak książeczki zdrowia psa może skutkować nałożeniem mandatu, w zależności od przewoźnika i kraju, w którym podróżujesz.
 4. Przepisy przewoźników: Każdy przewoźnik może mieć własne, szczegółowe zasady dotyczące przewozu zwierząt. Przed podróżą sprawdź regulamin konkretnego przewoźnika, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
 5. Wybór odpowiedniego miejsca: W miarę możliwości wybierz przedział lub wagon, w którym zwierzę będzie miało więcej przestrzeni. Niektóre pociągi oferują specjalne strefy dla pasażerów podróżujących ze zwierzętami.

Podróż samolotem

Podróżowanie samolotem z pupilem może być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i znajomość wymogów linii lotniczych sprawi, że podróż przebiegnie sprawnie i bezstresowo.

 1. Rezerwacja: Większość linii lotniczych wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca dla zwierzęcia. Liczba zwierząt, które mogą być przewożone na jednym rejsie, jest zazwyczaj ograniczona, dlatego warto dokonać rezerwacji jak najwcześniej.
 2. Dokumenty: W przypadku podróży międzynarodowych, zwierzę musi posiadać paszport, który zawiera informacje o jego zdrowiu oraz aktualnych szczepieniach, w tym przeciwko wściekliźnie. Wydanie dokumentu tożsamości kosztuje 100 zł, a wyrobić go możemy w uprawnionej do tego przychodni weterynaryjnej. Zwierzę powinno być też oznakowane mikroczipem zgodnym z normami ISO.
 3. Transporter: Małe zwierzęta (zazwyczaj do 8 kg wraz z transporterem) mogą podróżować w kabinie pasażerskiej. Transporter musi być odpowiednio wentylowany, szczelny i na tyle duży, by zwierzę mogło się w nim swobodnie obrócić i położyć. Powinien też spełniać wymiary określone przez linię lotniczą, aby zmieścić się pod fotelem. Większe zwierzęta muszą podróżować w luku bagażowym. Transporter powinien być wytrzymały, z solidnym zamknięciem i zapewniać odpowiednią wentylację oraz miejsce do komfortowego poruszania się.
 4. Zdrowie zwierzęcia: Przed podróżą warto udać się do weterynarza, aby upewnić się, że zwierzę jest zdrowe i w dobrej kondycji do lotu. Weterynarz może również wystawić zaświadczenie zdrowotne, które może być wymagane przez niektóre linie lotnicze.
 5. Opłaty: Za przewóz zwierzęcia pobierane są dodatkowe opłaty. Koszt przewozu zależy od linii lotniczej oraz miejsca, w którym zwierzę będzie podróżować (kabina pasażerska czy luk bagażowy).

Podróż promem

Na prom ze zwierzakiem, czy to możliwe? Jasne! Płynięcie promem ze zwierzakiem może być wspaniałą przygodą, oferującą wygodę i piękne widoki podczas rejsu. Jednak zanim wyruszysz w podróż morską ze swoim czworonogiem, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

 1. Rezerwacja: Większość przewoźników wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca dla zwierzęcia. Liczba zwierząt na pokładzie jest zazwyczaj ograniczona, więc warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Płynąc z psem, musisz wykupić kajutę z opcją przewozu zwierząt. To standardowa kajuta z łóżkami, łazienką i TV (z oknem lub bez), która ma na drzwiach naklejkę informująca o zasadach przewozu zwierząt.
 2. Dokumenty i szczepienia: Podobnie jak przy podróżach samolotem, zwierzę musi posiadać paszport, który zawiera informacje o jego zdrowiu oraz aktualnych szczepieniach, w tym przeciwko wściekliźnie. Zwierzę powinno być również oznakowane mikroczipem zgodnym z normami ISO.
 3. Transporter, smycz: Tak jak w przypadku podróży autem, pociągiem i samolotem, klatka musi również być odpowiednich wymiarów i wentylowana. Większe psy muszą być na smyczy i w kagańcu podczas całego rejsu. Niektóre promy oferują specjalne klatki lub kojce, gdzie zwierzęta mogą być bezpiecznie przetrzymywane podczas podróży.
 4. Opłaty: Za przewóz zwierzęcia na promie zazwyczaj pobierane są dodatkowe opłaty. Koszt przewozu może się różnić w zależności od przewoźnika i wielkości zwierzęcia.
 5. Kabiny dla zwierząt: Niektóre promy oferują specjalne kabiny przystosowane do podróży ze zwierzętami. Takie kabiny są wyposażone w odpowiednie udogodnienia, które zapewnią komfort zarówno Tobie, jak i Twojemu czworonogowi.
 6. Specjalne strefy dla zwierząt: Wiele promów posiada wyznaczone strefy, gdzie zwierzęta mogą przebywać podczas rejsu. Mogą to być tarasy spacerowe lub specjalne pokłady, gdzie zwierzęta mogą się poruszać.

Podróżowanie ze zwierzętami wymaga dokładnego planowania i znajomości przepisów każdego środka transportu. Bez względu na to, czy wybierasz się autem, pociągiem, samolotem czy promem, kluczowe jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Przed podróżą skonsultuj się z weterynarzem, zrób odpowiednie rezerwacje i przygotuj niezbędne dokumenty. Dzięki temu wspólne wakacje będą pełne radości i bezstresowe dla Ciebie i Twojego pupila.