Dziecko i pies - czy da się to ogarnąć?

Dziecko i pies - czy da się to ogarnąć?

Da się! Tylko trzeba się do tego przygotować. Jak? Mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek, jak przygotować psa do obecności dziecka w domu i jak kierować psio-dziecięcą relacją tak, aby wszyscy byli zadowoleni. Pies może być znakomitym opiekunem dziecka i uczyć go empatii, odpowiedzialności czy wrażliwości, jeśli podchodzimy do tego z głową. Ale od początku.

Jak nie zwariować?

Pojawienie się małego człowieka w Twoim domu zachwieje posadami nie tylko Twojego świata, ale i Twojego zwierzaka. To ogromna zmiana! Nowe dźwięki, zapachy, mniejsza uwaga opiekunów, skupiona na zwierzęciu - wszystko to może stresować Twojego psiaka, a w konsekwencji wywołać u niego uciążliwe zachowania. Dlatego warto przygotować zwierzę na zmiany. Nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, są jednak rzeczy, które mogą pomóc zwierzęciu przystosować się do nowej sytuacji.

Komendy, które ułatwiają życie

Pies nadmiernie ekscytuje się, skacze, niszczy zabawki, podbiera jedzenie ze stołu? Proste komendy, takie jak "zostań", "siad", "zostaw" czy "wyjdź", pozwolą Ci zapanować nad sytuacją. Dzięki nim Twój zwierzak będzie też bardziej zdyscyplinowany, a w razie jakichkolwiek problemów odpowiednia komenda może naprawdę pomóc. Jeśli Twój pupil szczeka na listonoszy i kurierów to również dobry moment na szkolenie! Wyobrażasz sobie, że Twoje dziecko w końcu zasypia, ale jego słodką drzemkę przerywa mniej słodkie ujadanie pod drzwiami? No właśnie. Warto pamiętać o tym, że jeśli zwierzak przejawiał problematyczne zachowania, po pojawieniu się dziecka, te zachowania będą jeszcze bardziej uciążliwe, a Ty - bardziej zmęczon_a.

Jeśli Twój psiak nie opuszcza Cię na krok, nawet kiedy idziesz do łazienki - czas nad tym popracować. Z niemowlakiem w domu nie będziesz w stanie poświęcić zwierzęciu tyle czasu, ile wcześniej. Dla psów ogromnie ważna jest rutyna. Czują się bezpiecznie, kiedy ich świat jest przewidywalny. Zachwianie tego porządku może wywoływać u zwierzęcia stres. Jeśli do tej pory pozwalałeś psu spać z Tobą, wchodzić na kanapę czy maszerować za Tobą krok w krok, czas stopniowo wprowadzać zmiany. Im wcześniej przyzwyczaisz psa do nowej rutyny, tym lepiej. Zacznij, zanim dziecko pojawi się na świecie, bo działanie pod presją może być dla wszystkich stresujące.

Oswajanie z nowymi dźwiękami i zapachami

Dla psa dziecko to prawdziwa kopalnia nowych bodźców zapachowych i słuchowych. Puszczaj swojemu psu płacz dziecka, aby przyzwyczaił się do nowych dźwięków. Możesz też dawać zwierzakowi do powąchania wyprane ubranka. Jednym ze sposobów na oswojenie psa z nowymi zapachami, jest przywiezienie czapki, pieluszki czy kocyka, w którym spał niemowlak. To da Twojemu psu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Dla psów każde odstępstwo od rutyny może (choć nie musi, dużo zależy od charakteru i doświadczeń zwierzęcia) wywołać lęk i co za tym idzie, niepożądane reakcje.

Zapoznanie

Maluch już jest z Tobą. Jak zapoznać bobasa z Twoim psem? Pozwól zwierzakowi obwąchać niemowlaka. Daj mu czas na obserwację, ale do niczego nie zmuszaj. Niech zwierzę zapozna się z nowym członkiem rodziny w spokoju, bez presji i w swoim czasie.

Ostrożność

Pojawienie się dziecka to niewątpliwie ogromna zmiana w życiu domowników, ale i towarzyszących im zwierząt. Dzieci mogą się wiele nauczyć, przebywając ze zwierzęciem, pamiętaj jednak, że to Ty jesteś odpowiedzialny za to, jak będzie wyglądała ich relacja. Nie pozwalaj maluchowi na ciągniecie psa, skakanie po nim, nie kładź dziecka na psiaka, nawet jeśli myślisz, że wyszłoby z tego piękne zdjęcie.

Pamiętaj, że zwierzęta mają swoje granice, których przekroczenie może się skończyć bardzo źle. Dziecko nie powinno mieć dostępu do misek czy legowiska psiaka - to jest jego przestrzeń, w której zwierzę powinno czuć się bezpiecznie i swobodnie, nieniepokojone przez nikogo. Dajcie znać w komentarzach, czy w Waszym domu mieszkają dzieci i zwierzaki i jak to ogarniacie! Może macie wskazówki dla przyszłych rodziców?

Jeśli zauważysz, że zwierzak źle znosi zmiany, skonsultuj się z behawiorystą i poszukaj pomocy w przepracowaniu Twoich problemów z psiakiem. Psia emocjonalność bywa naprawdę skomplikowana!