Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt, ustanowiony przez Klub Gaja, w Polsce obchodzimy 22 maja - tego dnia w 1997 roku Sejm uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. W ustawie określa się, że zwierzę to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winny szacunek, ochronę i opiekę.

Relacja człowieka ze zwierzętami zmieniała się na przestrzeni epok i choć nadal jest jeszcze wiele do zrobienia, by życie zwierząt wszelkich gatunków było bezpieczne i szczęśliwe, dostrzegamy pewne zmiany. Jeśli chcecie poczytać o historii praw zwierząt, zerknijcie tutaj - KLIK. W tym roku przygotowaliśmy dla Was prasówkę z wiadomościami, które dotyczą świata zwierząt.

Najgłośniejsze wyroki za katowanie zwierząt

Junior, Jadzia i Stefan

Jeden z najwyższych w Polsce wyroków za znęcanie się nad zwierzętami zapadł w Szczecinie w listopadzie 2019 roku. 19-latek, który skatował psa Juniora, a także pobił dwa koty. Jednego z nich opiekunowie musieli uśpić...

Prokuratorzy żądali kary 8 lat pozbawienia wolności. W wyroku sąd nałożył karę 4 lat pozbawienia wolności i 10-letni zakaz posiadania zwierząt. Fundacja Pso-TY i Koty złożyła jednak apelację o podwyższenie kary, którą uznano. Ostatecznie sąd wymierzył Patrykowi M. karę 3,5 roku za krzywdzenie zwierząt i w sumie 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Oprawca ma także zapłacić 3 tys. złotych na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Patryk M.  

Wiemy, że wiele i wielu z Was uzna, że zasądzony wyrok i tak jest śmiesznie niski. I jest w tym sporo prawdy, pamiętajmy jednak, że kary za znęcanie się nad zwierzętami nie są w Polsce wysokie.

Fijo

Pamiętacie głośną sprawę szczeniaka Fijo, w którą zaangażowana była Fundacja dla Szczeniąt Judyta? Psiak Fijo został okaleczony i już do końca życia będzie poruszał się na specjalnym wózku dla niepełnosprawnych zwierząt. Wyrok dla zwyrodnialca, który skatował psa, wyniósł... 1,5 roku więzienia.

Fijo jest teraz szczęśliwym psiakiem, ma nowy dom i gromadę psich kumpli i kumpelek!

170 zwierząt z pseudohodowli w Dobraczu

Kobieta i mężczyzna prowadzili pseudohodowlę, w której w rażąco złych warunkach trzymali 170 zwierząt. Zwierzęta nie miały dostępu do opieki weterynaryjnej, były zaniedbane i schorowane.

Małżeństwo stworzyło biznes na cierpieniu zwierząt... Sąd skazał kobietę na 18 miesięcy bezwarunkowego pozbawienia wolności, a jej męża na 14. 40 tys. zł to kwota, którą skazani muszą przekazać na rzecz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Jest to jeden z najwyższych wyroków, skazujących pseudohodowców.

100 psów w pseudohodowli na Kaszubach

Aktywiści OTOZ Animals w kwietniu 2021 odkryli szczątki 250 zwierząt w jednym z kaszubskich gospodarstw. Horror przeżywała także setka żywych jeszcze psów, które znajdowały się pod "opieką" pseudohodowców. Warunki zwierząt były zatrważające i stawiły zagrożenie dla ich życia...

Właściciele zakopywali martwe zwierzęta bez utylizacji. Otrzymali rekordowo wysoką karę w wysokości 1 mln zł, którą wymierzył Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jednak od tej kary właściciele nielegalnej hodowli mogą się odwołać. Za znęcanie się nad żywymi zwierzętami grozi im proces karny. Do więzienia mogą trafić nawet na pięć lat, jednak nie przyznają się do winy.

Dyskwalifikacja trenerki olimpijskiej za złe traktowanie konia

Trenerka Kim Raisner uderzyła pięścią konia, który nie chciał skakać, zaprzepaszczając szansę jej podopiecznej Anniki Schleu na medal na Olimpiadzie w Tokio. Jej zachowanie wywołało olbrzymie oburzenie wśród opinii publicznej, a trenerka została ukarana dyskwalifikacją. Odsunięto ją także od zespołu w trakcie rywalizacji mężczyzn.

Pomagamy organizacjom, działającym dla zwierząt!

Z okazji Dnia Praw Zwierząt postanowiliśmy założyć zbiórkę dla tych trzech organizacji, które w pocie czoła walczą o zwierzaki i ukaranie sprawców okrucieństwa wobec tych, które powinniśmy chronić.

Pamiętajcie też, że wiele zależy od nas samych. Jeśli widzimy psa na łańcuchy, bezdomnego kota czy jakiekolwiek inne zwierzę, potrzebujące pomocy - reagujemy. Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt naszym obowiązkiem jest powiadomienie pobliskiego schroniska, Policji lub Straży Miejskiej. Nie bądźmy obojętni!


Jeśli potrzebujecie teraz porcji dobrych wieści, zajrzyjcie tutaj: KLIK. Stowarzyszenia i Fundacje, które działają na naszym portalu, zamieszczają rezultaty zbiórek, które wspieracie. Piszą o swoich podopiecznych i ich dalszych losach ❤️