Skorzystaj z darmowych konsultacji online z weterynarzami, dietetykami i behawiorystami!

Skorzystaj z darmowych konsultacji online z weterynarzami, dietetykami i behawiorystami!

Kampania #DajemyGłos

Kampania #DajemyGłos to akcja zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Pupilmed we współpracy z Fundacją Dla Szczeniąt Judyta i naszą Fundacją RatujemyZwierzaki.pl. Ideą akcji jest szerzenie świadomości wśród opiekunów zwierząt, dotyczącej profilaktyki chorób i żywienia zwierzaków.

Jak umówić darmową wizytę ze specjalistą?

Pomysł jest prosty - opiekun zwierzęcia może zasięgnąć wirtualnej porady weterynaryjnej, behawioralnej lub dietetycznej u specjalisty. Taka rozmowa oczywiście nie zastąpi wizyty u weterynarza, ale pozwoli poszerzyć swoją wiedzę, dotyczącą opieki nad zwierzęciem. Umawianie wizyty odbywa się online - wejdź na stronę akcji i wybierz dogodny dla Ciebie termin, jeśli chcesz skorzystać z darmowych konsultacji.

Poprosiliśmy kilku weterynarzy biorących udział w akcji, by opowiedzieli, dlaczego akcja #DajemyGłos i konsultacje online mogą być przydatne w opiece nad zwierzętami.

Dlaczego lepiej skonsultować się ze specjalistą, niż szukać informacji o chorobach i objawach zwierzęcia na forum?

Bardzo często na pierwszej wizycie właściciele zwierząt przychodzą z już postawioną diagnozą. Nie do końca zdają sobie sprawę, że mogą w ten sposób utrudniać diagnostykę. Na forach niestety dzieją się złe i dobre rzeczy. Jest cały wachlarz odpowiedzi. Niepotrzebnie czasami można przestraszyć właściciela, np. pies wymiotuje, a na forach pojawiają się odpowiedzi, że ma nowotwór żołądka.

Biorę udział w akcji “Dajemy Głos”, bo chcę, żeby opiekunowie w potrzebie dostali merytoryczne odpowiedzi i mieli dostęp do faktów i wiedzy. Naprawdę lepiej czasem skonsultować przypadek z drugim lekarzem niż szukać odpowiedzi w Internecie - wyjaśnia lekarka weterynarii Katarzyna Kusowska.

Jakie ryzyko niesie za sobą czytanie niesprawdzonych opinii, pisanych przez osoby, niebędące specjalistami w danej dziedzinie?

Zjawisko autodiagnozy na podstawie Internetu jest niestety częste. Zdarza się, że właściciele przeczytali coś na Facebooku bądź skonsultowali przypadek z inną osobą, niebędącą lekarzem weterynarii i przychodzą z już postawioną diagnozą. Niestety pod wpływem szkodliwych rad właściciele czasami kwestionują sposób leczenia lekarza weterynarii i podważają jego autorytet, np. uważają, że steryd i antybiotyk to samo zło, nie zgadzają się na dawanie psu zastrzyków.

Taka akcja jak “Dajemy Głos” była bardzo potrzebna w Polsce. Oferowana w jej ramach forma kontaktu jest na pewno łatwiejsza niż pisanie i czytanie odpowiedzi na forach - tłumaczy lekarka weterynarii Kaja Frączkowska

Kolejnym niebezpieczeństwem, na jakie wskazują weterynarze, jest leczenie zwierząt na własną rękę na podstawie informacji, jakie opiekun przeczytał w Internecie. Arkadiusz Kardas, który jest lekarzem weterynarii, biorącym udział w akcji #DajemyGłos, podkreśla, że podawanie leków przeznaczonych dla ludzi może skończyć się dla zwierzęcia tragicznie - nawet śmiercią. Nikt nie kontroluje ani nie sprawdza informacji, podawanych na forach internetowych. Niektóre błędne porady mogą kosztować życie zwierzęcia.

Są grupy, przeznaczone np. dla miłośników konkretnych ras. Tam wypowiadają się hodowcy, którzy często nie są anonimowi, im można bardziej zaufać. Natomiast niektóre wątki są nie tylko szkodliwe, ale też niebezpieczne. Trafiłem kiedyś na dyskusję, ile tabletek Apapu podać na gorączkę u kota? Paracetamol dla kotów jest toksyczny, nawet mała dawka może spowodować zgon - opowiada Arkadiusz Kardas.

Jak akcja #DajemyGłos pomoże bezdomnym zwierzętom?

Nikt bardziej od Fundacji prozwierzęcych nie wie, jak ważna jest profilaktyka i dostęp do informacji dla opiekunów zwierząt, zwłaszcza takich, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy weterynarii. Wiele zwierząt, które znalazło opiekę pod skrzydłami Fundacji Dla Szczeniąt Judyta to zwierzaki, które miało swoich właścicieli... Chcąc wesprzeć Organizację, która walczy o dobro zwierząt, powstała zbiórka, towarzysząca akcji.

Weź udział w darmowej konsultacji i wesprzyj zbiórkę na Judytowo 💚


PSYgotuj się na wiedzę!

Największy, bezpłatny cykl wykładów z ekspertami weterynaryjnymi w Polsce, zapisz się tutaj.