Czy wiesz, że tygrysy to gatunek parasolowy? Co to znaczy i wiele więcej, przeczytasz w naszym artykule

Czy wiesz, że tygrysy to gatunek parasolowy? Co to znaczy i wiele więcej, przeczytasz w naszym artykule

29 lipca tygrysy obchodzą swoje święto - Światowy Dzień Tygrysa. Mamy naprawdę ogromne szczęście, że żyjemy w czasach, w których ten piękny gatunek nadal istnieje. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń - tygrysy to wymierający gatunek...

Pewnie wiele i wielu z Was pamięta akcję ratowania tygrysów z białoruskiej granicy, nazywanych przez poznańskie ZOO Nieumarłymi. Tygrysy były wiezione z Włoch do Federacji Rosyjskiej (Dagestan). Białoruskie służby graniczne nie wyraziły zgody na ich dalszy transport, bo kierowcy ciężarówki, którą były przewożone, nie mieli wiz ani wymaganych dokumentów. Więcej o ich historii dowiedziecie się, sprawdzając naszą zakończoną już zbiórkę:

Na szczęście akcja ratunkowa przebiegła pomyślnie, a dzięki wsparciu Darczyńców ZOO mogło wybudować wybiegi dla ocalałych tygrysów. Ich wola walki była niesamowita!

A czy wiecie, że tygrysy to naprawdę wyjątkowe stworzenia?

➡️ Tygrysie paski to ich odpowiednik naszych odcisków palców - są tak samo wyjątkowe.

➡️ Tygrysy samotnikami i nie łączą się w stada.

➡️ Polują w nocy. Widzą wtedy nawet szcześciokrotnie lepiej niż ludzie.

➡️ Potrafią się rozpędzić do 65 km/h.

️➡️ W niewoli ich średnia długość życia to nawet 20 lat. Na wolności tygrysy żyją średnio 10 lat.

️➡️ Na wolności żyją tylko w południowej i wschodniej Azji - tygrysy utraciły aż 90% dawniejszego zasięgu zaledwie w ciągu ostatniego wieku.

➡️ Tygrysy ️są gatunkiem "parasolowym" - podobnie jak pandy czy motyle. Ochrona tygrysów oznacza zatem objęcie ochroną wielu innych gatunków, a także siedlisk. Ratując je, ratujemy cały ekosystem, w którym żyją.

➡️ Dzięki umiejętności chowania pazurów, potrafią przemieszczać się bardzo cicho.