Znalazłeś ranne, dzikie zwierzę. Jak możesz pomóc?

Znalazłeś ranne, dzikie zwierzę. Jak możesz pomóc?

Nie chcesz przejść obojętnie, ale nie wiesz, co robić, ani czego nie robić. Działając pod wpływem emocji, możemy dzikiemu zwierzęciu zaszkodzić, a nie pomóc. Jak tego uniknąć? Gdzie dzwonić po wsparcie?  

Podopieczny Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA

Przede wszystkim zadzwoń po pomoc. Odpowiedzialność za ochronę zwierząt spoczywa na barkach lokalnego samorządu - urzędu gminy, na którego terenie doszło do zdarzenia. Obowiązkiem gminy jest udzielenie pomocy poszkodowanemu albo wskazanie lekarza weterynarii, który ma podpisaną umowę na 24-godzinną opiekę nad zwierzętami. W teorii poszkodowany powinien trafić do specjalistycznego środka rehabilitacji zwierząt chronionych.

Podopieczny Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA

No właśnie, w teorii… Kto choć raz próbował zapewnić pomoc rannemu zwierzęciu wie, że rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana. Jeśli taka sytuacja wydarzy się po południu lub wieczorem, los poszkodowanego jest w zasadzie tylko w naszych rękach. Jest kilka sposobów uzyskania wsparcia:

Przede wszystkim Policja/Straż Miejska (997 lub 112). Od tych służb możecie domagać się przyjęcia i rejestracji zgłoszenia oraz dalszej koordynacji działań z gminą, która ma obowiązek zapewnienia pomocy takim zwierzętom. Gmina zatem ma obowiązek prawny delegować realizację programu opieki nad zwierzętami na wybraną placówkę weterynaryjną i nie może uchylać się od tego zadania.

Nadleśnictwa. Podobnie jak policja, nie muszą pomóc (chyba że chodzi o rzadkie gatunki), są jednak takie nadleśnictwa, które kierując się sercem, zawiozą poszkodowanego do odpowiedniego ośrodka.

Zarządcy dróg. Ich obowiązkiem jest zapewnienie porządku na drodze.

Powiatowy Inspektor Weterynaryjny. PIW również zajmuje się takimi sytuacjami.

Kliniki weterynaryjne. Obok ośrodków rehabilitacji mają największe doświadczenie w opiece nad zwierzętami.

Ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt. W każdym województwie znajduje się taki ośrodek. Pełną ich listę znajdziesz stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Lokalne organizacje charytatywne dla zwierząt. Nawet jeśli zajmują się domowymi pupilami, będą mieli lepsze rozeznanie w ośrodkach/instytucjach na danym terenie, które mogą udzielić wsparcia. Na tej stronie znajdziesz listę organizacji, z którymi współpracujemy.

Podopieczny Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA

Rannego zwierzęcia nie należy głaskać, poić ani karmić. Główną zasadą w przypadku małych ptaków i ssaków jest zasada 3C - cicho, ciepło, ciemno. Czyli najważniejsze, co możesz zrobić, to włożyć zwierzę do wysokiego kartonu, położyć go na owiniętą w ręcznik butelkę z ciepłą wodą i przykryć ręcznikiem. Jeśli ranne jest dorosłe, duże zwierze, zachowaj szczególną ostrożność. Z bólu i strachu może stać się niebezpieczne. Zadzwoń po pomoc, poczekaj na przyjazd organizacji/instytucji/służb, ale nie interweniuj na własną rękę. Pomaganie to piękny gest, ale pamiętaj o własnym bezpieczeństwo!


Kiedy zostawić zwierzaka na miejscu? Niektóre zwierzaki, na przykład sarny czy zające, nie uciekają przed człowiekiem, bo w przypadku zagrożenia nieruchomieją albo udają martwe. Inną metodą jest też ukrycie się w trawie - zwierzak myśli, że go nie widać. W takich sytuacjach należy zostawić zwierzaka w spokoju, nie wolno go podnosić, ani głaskać. W ten sposób przekażemy mu nasz zapach, który może zwabić drapieżniki (np. lisy). Jeżeli nie widać oznak ran lub urazów, nie należy interweniować. Podobnie sytuacja wygląda z podlotami.

Jeśli los zwierząt jest dla Ciebie ważny, możesz zadziałać lokalnie - na własnym ogródku. Wystaw miseczkę z wodą, karmik dla ptaków, domek dla owadów - od wyboru do koloru!

Mając świadomość, że pomaganie dzikim zwierzętom to ogromne wyzwanie, postanowiliśmy wesprzeć Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA, przekazując im świąteczną darowiznę na leczenie zwierzaków - więcej informacji tutaj KLIK.

Artykuł powstał w konsultacji z organizacjami zwierzęcymi, zajmującymi się dziki zwierzakami.

--

Lista współpracujących z nami organizacji, które zajmują się dzikimi zwierzętami:

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Klekusiowo im. Św. Franciszka z Asyżu - dolnośląskie

Fundacja Na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt PRIMUM - mazowieckie

Fundacja Dziki Azyl - Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt - pomorskie

Fundacja Pomocy Zwierzętom Domowym i Dzikim "Centrum Leczenia Zwierząt" - pomorskie

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA - pomorskie

Fundacja Mysikrólik - Na Pomoc Dzikim Zwierzętom - śląskie

Fundacja Centrum Pomocy Dzikim Zwierzętom - warmińsko-mazurskie

Fundacja Dla Dzikich Zwierząt Larus - zachodniopomorskie

Pod tym linkiem znajdziecie wykaz ośrodków pomocy w Polsce wraz z danymi kontaktowymi.