Rozliczenie PIT-37 w systemie e-PIT

Rozliczenie PIT-37 w systemie e-PIT

W sytuacji, gdy jedynym naszym źródłem przychodu jest etat lub umowy cywilno-prawne, do których wystawiony został PIT-11, najwygodniejszym sposobem rozliczenia podatku za miniony rok jest skorzystanie z systemu e-PIT oferowanego przez Ministerstwo Finansów.

System umożliwi potwierdzenie przygotowanego przez Ministerstwo zeznania podatkowego opartego o otrzymane przez Urząd Skarbowy informacje od płatników zaliczek przez podatnika, a także wskazanie OPP do przekazania 1,5 % podatku oraz odliczenie darowizn przekazanych w roku podatkowym od podstawy opodatkowania.

Logowanie do e-PIT:

  1. Przechodzimy na stronę Ministerstwa i klikamy "e-Urząd Skarbowy - zaloguj się"
  2. Uwierzytelniamy się Profilem Zaufanym (jeśli go posiadamy jest to najwygodniejsza metoda), danymi uwierzytelniającymi (PESEL, kwota przychodu z PIT-37 za rok 2019, kwota przychodu z PIT-11 za rok 2020) lub aplikacją mObywatel na telefonie.
  3. Wybieramy usługę Twój e-PIT

Uwaga: jeśli nie posiadasz profilu zaufanego, to można go utworzyć bez wychodzenia z domu na stronie pz.gov.pl pod warunkiem posiadania konta w jednym z następujących banków:  PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, Santander Bank, Alior Bank.

Wskazanie Fundacji Ratujemy.pl do 1,5% podatku:

  1. Na ekranie głównym w sekcji Przekaż 1,5 % podatku dla naciskamy Wybierz organizację

2. Na ekranie Organizacja pożytku publicznego w polu Numer KRS wybranej organizacji wybieramy z listy 0000819398 Fundacja Ratujemy.pl.

Odliczenie darowizn:

Jeśli w 2021 roku przekazaliśmy darowiznę na rzecz Fundacji Ratujemy.pl (nasza wcześniejsza nazwa to fundacja RatujemyZwierzaki.pl), którą mamy udokumentowaną (zobacz szczegóły na temat odliczania darowizn) - możemy ją odliczyć w systemie e-PIT.

  1. W sekcji Ulgi i odliczenia naciśnij Dodaj lub zmień ulgi

2. Na ekranie Twoje ulgi i odliczenia, na dole strony, znajduje się sekcja Darowizny, gdzie należy nacisnąć Dodaj darowizny.

3. Na ekranie Darowizny zaznaczamy Na działalność pożytku publicznego, a następnie wprowadzamy łączną kwotę przekazanych i udokumentowanych darowizn na rzecz działalności pożytku publicznego (w przypadku darowizn na rzecz Fundacji Ratujemy.pl będzie to potwierdzenie z banku oraz w przypadku płatności innych niż bezpośrednio na rachunek bankowy potwierdzenie przesłane przez Fundację Ratujemy.pl). Na dole ekranu dodajemy obdarowanego i wprowadzamy jako Nazwa - Fundacja Ratujemy.pl, Kraj - Polska, Kwota przekazanej darowizny - kwota przekazana na rzecz Fundacji Ratujemy.pl.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Przekaż swoje 1,5% podatku na czworonogi!

Jak odliczyć darowiznę od podatku? (PIT-O)

Deklaracja 1,5% podatku od emerytury/renty (PIT-OP)

Przekaż swoje 1,5% na potrzebujące zwierzaki!
Fundacja Ratujemy.pl
KRS: 0000819398

0:00
/0:23