Pomóż nam ratować focze szczenięta!

Pomóż nam ratować focze szczenięta!

Rozpoczyna się kolejny sezon rehabilitacji młodych fok szarych, które właśnie rodzą się w Bałtyku. Foki, którym się nie powiedzie w samodzielnym starcie, będą trafiać do ośrodka rehabilitacji fok w Stacji Morskiej imienia Profesora Krzysztofa Skóry Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Foczy szpitalik potrzebuje kolejnej izolatki! Pomieszczenie musi być wykonane z trwałego laminatu, z częścią „plażową” do odpoczynku i częścią basenową, która zapewnia fokom regularne kąpiele, niezbędne do nauki samodzielnego jedzenia oraz do nabierania sprawności w pływaniu przed powrotem do natury. Oprócz nowej izolatki konieczne jest wyposażyć szpitalik w specjalne materace dla focząt oraz lampy grzewcze, pod którymi będą się ogrzewać po każdej kąpieli. Dobre warunki w szpitaliku są konieczne w skutecznym leczeniu fok i bardzo ułatwiają codzienną opiekę nad nimi.

Ośrodek rehabilitacji fok w Helu, w którego utrzymaniu pomaga Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, jest jedynym w Polsce miejscem zajmującym się leczeniem i rehabilitacją dzikich fok.

W 2023 roku do ośrodka rehabilitacji fok trafiło aż 62 foczych pacjentów. W 2022 roku przyjęli aż 83 pacjentów, co stanowi rekordową liczbę fok, które trafiły na rehabilitację w całym okresie istnienia ośrodka.

Ośrodek walczy o życie każdego zwierzęcia! Chcą zapewnić foczym pacjentom jak najlepsze warunki, aby jak najszybciej zdrowe i silne mogły wrócić do naturalnego środowiska. Do tego potrzebują wsparcia wszystkich, którym los tych zwierząt nie jest obojętny. Pomóż jeśli możesz i dołącz do naszej zbiórki!

Ciekawostka: Część fok, które po rehabilitacji trafiają z powrotem na wolność, jest wyposażana w nadajnik. Umożliwia on śledzenie ich wędrówki, do czasu, aż w rezultacie linienia, nadajnik odpadnie wraz z sierścią. Dlatego, jeśli kiedyś zobaczycie na plaży fokę z takim nadajnikiem, nie ma powodów do niepokoju. Oczywiście poinformujcie o tym fakcie stację morską!

Bez ośrodka w Helu focze szczenięta, które są znajdowane na naszych plażach, po zbyt wczesnej utracie matczynej opieki, nie miałyby szansy przeżyć. Działania ratujące im życie to element czynnej ochrony zagrożonego gatunku foki szarej, którego bałtycka populacja od niedawna się odradza. Wspólnymi siłami możemy pomóc kolejnym pokoleniom fok. Każda złotówka się liczy!

Chce ratować focze szczenięta!

Przekaż swoje 1,5% na potrzebujące zwierzaki!
Fundacja Ratujemy.pl
KRS: 0000819398

0:00
/0:23

Przekaż swoje 1,5% podatku na czworonogi!

Jak odliczyć darowiznę od podatku? (PIT/O)

Rozliczenie PIT-37 w systemie e-PIT

Deklaracja 1,5% podatku pd emerytury/renty (PIT-OP)

Jak przekazać 1,5% podatku? Najczęściej zadawane pytania!